12/11/2015
11 listopada Swarzędz, podobnie jak cały kraj obchodził Święto Niepodległości.
Na Swarzędzkim Rynku delegacje władz miasta, instytucji, młodzieży szkolnej, harcerze, Cech Stolarzy Swarzędzkich, Bractwo Kurkowe złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą.
Patriotyczną uroczystość w centrum miasta kończył przemarsz do kościoła św. Marcina, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.
Oficjalnym uroczystościom towarzyszyły prezentacje zorganizowane przez wojskowe grupy rekonstrukcyjne w historycznych mundurach i ekwipunkiem z epoki. Byli wśród nich żołnierze: GRH Commando – Swarzędz, 316 Kompani Transportowej oraz Junackiej Szkoły Kadetów, GRH 82 Airborne Division U.S. Army – Swarzędz , GRH 44/100 Poczta Polowa i Sztab 1 Dywizji Pancernej, Kompanie Specjalne Wojska Polskiego z lat 80-90.
Pobyt na Rynku stworzył także u wielu rodziców okazję do opowieści swoim dzieciom o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość.
fot. Maciej Nowak